Recymaniacy - relacja

„Recymaniacy” to bardzo pracowita, prężna i pomysłowa grupa dziesięciu uczniów z naszej szkoły, która w październiku 2012 r. zgłosiła swój udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Drugie Życie Elektrośmieci”.

Należą do nich: Miłka Burmistrzak, Julka Buda, Wiktoria Buda, Michał Gularek,  Nikodem Zgubiński, Adrian Młynarczyk, Adrian Kucharski, Rafał Słociński, Wiktoria Marciniak i Ola Kaszaraba. Celem Konkursu było poszerzenie wiadomości uczniów na temat gospodarki śmieciowej, recyklingu i segregacji odpadów. W ramach działań konkursowych odbyły się w naszej szkole spotkania edukacyjne z przedstawicielem gminy, który jest odpowiedzialny za gospodarkę śmieciową, panem Piotrem Grajzerem. Gościliśmy również u siebie przedstawicieli firmy LS+, która zajmuje się odbiorem śmieci w gminie Opalenica oraz ich segregacją. Dzięki temu wszyscy uczniowie dowiedzieli się, co dzieje się ze śmieciami, które produkujemy w swoich gospodarstwach domowych.  Dzieci z klas IV-VI miały także okazję do zwiedzenia tego zakładu mieszczącego się w Opalenicy. Recymaniacy zorganizowali i przeprowadzili na terenie miejscowości Porażyn, Jastrzębniki i Łęczyce zbiórkę elektrośmieci oraz zbiórkę zużytych baterii. Dzieci przeprowadziły również spotkania edukacyjne ze swoimi młodszymi kolegami oraz z rodzicami, wykonując własnoręcznie potrzebne pomoce w postaci plakatów, planszy poglądowych itp. Wszystkie odpady zostały przekazane firmie LS+. W związku z działaniami „recymaniaków” w naszej szkole, znacznie wzrosła świadomość konieczności segregowania śmieci (zwłaszcza elektrośmieci) i przekazywania ich specjalistycznym zakładom w celu recyklingu, ponownego wykorzystania w postaci surowca do produkcji przemysłowej.