Jesienny Rajd Nordic Walking [październik 2011]

Szkoła Podstawowa w Porażynie pod kierunkiem nauczycielki oraz instruktorki Polskiej Federacji Nordic Walking Karoliny Kostrzewskiej, która wiosną 2011 roku wyszła z ciekawą inicjatywą promującą ruch i zdrowie wśród mieszkańców gminy i okolic, zorganizowała po raz drugi Rajd Nordic Walking (01.10.2011). Przy okazji Światowego Dnia Serca przedsięwzięcie przebiegało pod hasłem „Dla zdrowia-dla Twojego serca”.

Jesienny Rajd Nordic Walking

W II Jesiennym Rajdzie Nordic Walking wzięli udział pasjonaci tego sportu z powiatów nowotomyskiego i poznańskiego w ilości ok. 100 osób. Trasę marszu, wynoszącą ok. 9km, wytyczono leśnymi ścieżkami i duktami przy zaangażowaniu Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. Pierwszy etap marszu, poprzedzony rozgrzewką, wiódł na polanę przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Nadleśnictwa Grodzisk w Porażynie, gdzie na uczestników rajdu czekał posiłek regeneracyjny – bigos, kiełbaska z ogniska oraz kawa i herbata, a także instruktaż prawidłowej techniki Nordic Walking zaprezentowany przez uczniów SP Porażyn, a także pokaz udzielania I Pomocy Przedmedycznej. Następnie wszyscy wyruszyli w drogę powrotną, dla urozmaicenia nową trasą. Rajd okazał się wspaniałą zabawą dla indywidualnych uczestników oraz całych rodzin, którym nikt nie narzucał tempa. Imprezie towarzyszyła piękna, prawdziwie letnia pogoda

Trzeba podkreślić, iż głównym hasłem Jesiennego Rajdu było „Dla zdrowia-dla Twojego serca”. Organizatorzy rajdu w ten sposób chcieli włączyć się w obchody Światowego Dnia Serca i zachęcić uczestników rajdu do profilaktyki i aktywności. Wielu lekarzy zaczyna zalecać marsz z kijkami jako część profilaktyki i dopełnienie działań rehabilitacyjnych zarówno z punktu widzenia ortopedii, jak i kardiologii. Dodajmy, że w SP     w Porażynie od trzech lat organizowane są szkolenia teoretyczne oraz praktyczne NW, w których to udział wzięli również lekarze, uznając wszelkie aspekty zdrowotne uprawiania tej formy aktywności ruchowej.

Uczestnicy rajdu wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, w tym głównej – profesjonalnych kijów Nordic Walking, rękawiczek dopasowanych do rękojeści kijów, a także niezwykle przydatny w trakcie treningu NW pasek z bidonem. Organizatorzy rajdu bardzo dziękują sponsorom za ufundowane nagrody i dbałość o profesjonalne promowanie nordic walkingu poprzez wyposażenie szczęśliwych zwycięzców losowania w specjalistyczny sprzęt. Dobór nagród z każdym razem jest konsultowany z Instruktorem NW i zaopatrywany w sklepach z akcesoriami Nordic Walking.

Nie do pominięcia pozostaje fakt, iż główną cechą wspólnych marszów z kijami przy okazji rozmaitych rajdów, jest element integracji pomiędzy pokoleniami. Uczestnikom rajdu w przedziale wiekowym od 5 do 70 lat towarzyszyła rozmowa, a nawet śpiew, dobry humor, a także wzajemne życzliwe korygowanie techniki na trasie.

Organizatorzy rajdu bardzo dziękują Nadleśnictwu Grodzisk Wlkp., ratownikom medycznym OSP, wolontariuszom grupy ENEA „Z porywu serca”, Radzie Rodziców za pomoc w organizacji rajdu oraz opiekę nad jego uczestnikami.

Rajdy w SP w Porażynie organizowane są o każdej porze roku, aby cieszyć oko zmieniającą się szatą graficzną. Za każdym razem rajd wiedzie inną trasą. Uczestnicy I Wiosennego i II Jesiennego Rajdu już deklarują swój udział w III Rajdzie Zimowym, na który Szkoła Podstawowa w Porażynie serdecznie wszystkich zaprasza.