[18-04-2012] Wizyta w Sądzie Rejonowym

Wizyta w Sądzie Rejenowym w Nowym Tomyślu

Dnia 18. kwietnia 2012r. uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunem, p. Karoliną Kostrzewską uczestniczyli w niecodziennej wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Nowym Tomyślu.

Celem tej niezwykłej lekcji wychowawczej było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania organów sprawiedliwości oraz skutkami łamania prawa, popełnianymi również przez osoby nieletnie. Uczniowie zwiedzili sale sądowe, w których odbywają się procesy sądowe. Wzięli również udział w pozorowanej rozprawie sądowej, podczas której przybliżyli wszystkim podstawowe pojęcia prawnicze oraz zawód i obowiązki sędziego, prokuratora, obrońcy, oskarżonego, świadków koronnych, ławników. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie podczas rozprawy sądowej zasiadają sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, oskarżeni.

Ciekawostką było to, że kolor żabotu przy todze, jako stroju urzędowego używanego przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawie sądowej, różni się w zależności od zawodu prawniczego:

• sędziowie i ławnicy (z żabotem koloru fioletowego),tego samego koloru jest też kołnierz i mankiety togi sędziów sądu najwyższego, dodatkowo sędzia przewodniczący rozprawie nakłada na kołnierz togi łańcuch             z wizerunkiem orła
  • prokuratorzy (czerwony żabot),
  • adwokaci (zielony żabot),
  • radcowie prawni (niebieski żabot),
  • radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (błękitno-szary żabot).
  • Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają żaboty koloru biało-czerwonego, na wzór flagi narodowej. Taki sam kolor ma wypustka kołnierza i mankietów togi.

Wszyscy uczniowie z entuzjazmem zareagowali na propozycję ubrania togi oraz nałożenia łańcucha z wizerunkiem orła białego. Z zaciekawieniem przeglądali kodeks prawa cywilnego oraz karnego, a także zapoznali się z wybranymi aktami spraw sądowych będącymi w toku i już zakończonych.

Sędzia Sądu Rejonowego udzielił  wielu cennych informacji odpowiadając na szereg licznych pytań naszych uczniów, wyjaśniał wątpliwości, uświadomił wszystkim obecnym konsekwencje wynikające z popełnionych czynów, uzmysłowił, jak trudnym i odpowiedzialnym zawodem jest zawód sędziego.

Spotkanie w siedzibie Sądu okazało się bardzo pouczającą lekcją, która uświadomiła naszym uczniom, jak ważna jest odpowiedzialność za własne czyny oraz słowa, wzorowa postawa obywatelska, uczciwość i prawość oraz że sprawcy za popełniony czyn grozi z całą pewnością surowa kara.