Jasełka

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka - widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa "jasło'' oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest święty Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 r. w Greccio. Ich treścią była historia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

Scenariusz jasełek bożonarodzeniowych wystawionych w naszej  szkole nie odbiegał od oryginału. Na scenie pojawiły się pastuszkowie, królowie, Herod, śmierć i oczywiście Święta Rodzina. Pierwsza scena inscenizacji odbyła się w pałacu Heroda, a druga w stajence w Betlejem.

Pod kierunkiem Diany Koniecznej uczniowie klas 4 – 6 do występu przygotowywali się kilka tygodni, z wielką troską o to, aby sceny były brawurowo odegrane, a kolędy pięknie zaśpiewane. Na słowa uznania zasłużyli wszyscy młodzi aktorzy, a w szczególności odtwórcy głównych ról: Wiktoria Marciniak, Patryk Sierant, Daria Paluszkiewicz, Ola Kaszaraba,  Rafał Słociński i Kasia Stelmaszyk. Otrzymali oni wysoką oceną zebranych gości, rodziców.

Jasełka w naszej szkole cieszą się wielką popularnością i oglądalnością dlatego były wystawiane aż cztery razy. W czwartek, 19 grudnia świąteczne przedstawienie mogli obejrzeć podczas zebrania z rodzicami mieszkańcy Porażyna i przybyli goście, następnego dnia cała uczniowska brać, a 6 stycznia występ miał miejsce w kościele św. Józefa w Opalenicy  i podczas wigilijnego spotkania ze wszystkimi mieszkańcami Łęczyc.

Uczestnicy kółka teatralnego pragną złożyć serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Longinie Jakubowskiej za wszelką pomoc i wsparcie, rodzicom za przygotowanie strojów, Mateuszowi Hojanowi za zapewnienie nagłośnienia i Magdalenie Bartkowiak za wykonanie przepięknych dekoracji do naszych jasełek.