Autorskie projekty    Nasze multimedia    Prace uczniów    Materiały do pobrania    Napisali o nas

Projekt „1001 Pomysłów Na Poznanie Świata” [ rok szkolny 2007/2008 ]

1001-Pomyslow-Porazyn

Od 1 września do 20 grudnia 2007 r. Szkoła Podstawowa w Porażynie realizowała projekt dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, na który otrzymała wsparcie Wojewody Wielkopolskiego w drodze konkursu  Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”.

Już w pierwszych dniach września program zatytułowany „ 1001 pomysłów na poznanie świata” został szczegółowo przedstawiony uczniom szkoły w Porażynie oraz ich rodzicom, którzy wraz z  nauczycielami z dużym entuzjazmem przystąpili do jego realizacji.

Był on skierowany do wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły. Bezpłatne zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych i w dni wolne od nauki. Przez ten okres dzieci miały wypełniony czas wolny bardzo atrakcyjnymi dla nich zajęciami, w sześciu różnych zespołach, w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci z klas I-III, dzieci z klas IV-VI. Każdy zespół odkrywał i rozwijał inne zainteresowania u uczniów, pomagał w zdobyciu nowej wiedzy i nabyciu nowych umiejętności – były to zajęcia rytmiczno-taneczne, matematyczno-przyrodnicze, językowo-teatralne, redakcyjne, muzyczne i plastyczne. Zajęcia odbywały się     w salach szkolnych, a także w plenerze – podczas wycieczek i rajdów po najbliższej okolicy. Dzięki temu dzieci miały również możliwość poznania nowych ludzi, którzy z pasją wykonują swoją pracę bądź oddają się ulubionemu hobby, np. zajęcia plastyczne prowadzone przez Siostrę Lidię oraz wspólne śpiewanie z Siostrą Magdaleną ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Opalenicy, działania    o charakterze ekologicznym z Panią Agnieszką Zarębską, pracownikiem Nadleśnictwa Grodzisk – do dziś wywołują ożywione wspomnienia u dzieci. Systematyczność przeprowadzanych zajęć sprzyjała efektywności pracy uczniów, ich rozwojowi umysłowemu, fizycznemu i psychicznemu, a przede wszystkim dużemu zaangażowaniu. Nowo zawarte znajomości i przyjaźnie z pewnością zaowocują dalszą współpracą tych osób ze szkołą. Żywe spotkania ze sztuką odbywały się przez wyjazdy do teatru: dzieci obejrzały spektakl pt. „ Moje-nie moje” w Teatrze Animacji, „Awanturę o Basię”   w Teatrze Muzycznym, zwiedziły i uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Miasta Poznania. Dużą atrakcją było zwiedzanie wystawy modelarstwa Międzynarodowych Targów Poznańskich „Hobby 2007”, Poznańskiej Palmiarni, czy wystawy „ Zaproszenie do stołu” w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.  Wielu emocji i niezapomnianych przeżyć dostarczyło uczestnictwo w zajęciach tanecznych w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Ostatnim wyjazdem była wizyta  w Filharmonii Poznańskiej i obejrzenie Koncertu Tęczowego Prosymfoniki w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

Całość działań została podsumowana na spotkaniu wszystkich uczestników programu, rodziców, nauczycieli, a także zaproszonych gości wśród których byli przedstawiciele społeczności lokalnej, władz samorządowych oraz oświatowych. Nasi uczniowie mieli okazję przedstawić przebieg realizacji projektu oraz pochwalić się swoimi osiągnięciami w różnych dziedzinach,  zaprosić do obejrzenia wystawy, na której można było zobaczyć wytwory prac uczniowskich, a także materiały zebrane podczas odbytych wyjazdów.

Projekt „1001 pomysłów na poznanie świata” jest sukcesem wszystkich osób zaangażowanych w jego realizację. Dzięki niemu nasi uczniowie poszerzyli swoje zainteresowania, zdobyli nową wiedzę i umiejętności, mają świadomość, że istnieje wiele możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu, a żywe uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych może być dla nich niezapomnianym przeżyciem duchowym.

Longina Jakubowska

   Fotografie i filmy

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Ochrona Danych Osobowych

   Przeglądy teatralne

  Zespół flażolecistów

  Nordic Walking Unity