[14.12.2012] Narty biegowe w Porażynie

Narty biegowe
Zajęcia wychowania fizycznego zimą nie muszą kojarzyć się wyłącznie z sankami i bitwą na śnieżki. Skorzystanie z oferty lodowiska wiąże się z koniecznością dojazdów i związanych z tym kosztów. A już nieliczni mogą pozwolić sobie na wyjazd w góry na narty.

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Porażynie wyszła na przeciw oczekiwaniom uczniów oraz rodziców i z inicjatywy nauczycielki wychowania fizycznego, p. Karoliny Kostrzewskiej-Chróst zorganizowała dnia 14 grudnia 2012r. profesjonalny trening z narciarstwa biegowego pod kierunkiem instruktora, p. Jacka Goździka. Dla wielu była to pierwsza okazja zapoznania się ze sprzętem i spróbowania swych sił na nartach. Przy sprzyjającej aurze i lekkiej pokrywie śnieżnej 20-osobowa grupa fanów sportu Justyny Kowalczyk przecierała szlaki dając początek nowej aktywności ruchowej, dotąd nie przetestowanej na terenie szkoły oraz gminy. Przypomnijmy, że szkoła w Porażynie jako pierwsza placówka na terenie gminy Opalenica zapoczątkowała nowy sport – Nordic Walking i obecnie jest prężnie działającym ośrodkiem organizacji szkoleń oraz rajdów Nordic Walking skupiającym amatorów marszu z kijkami z terenu trzech powiatów. Nordic Walking uważany jest za najzdrowszą formę ruchu angażującą ok. 90% mięśni całego ciała, a jego korzenie sięgają do czasów letnich treningów narciarzy biegowych, którzy w ten sposób przygotowywali się do zawodów. Uczniowie szkoły w Porażynie trenując Nordic Walking z łatwością opanowali trudną sztukę odpychania się kijami i naprzemienny ruch kończyn, dzięki czemu jazda na nartach okazała się przyjemnością. Po zakończonym szkoleniu wszyscy zgodnie zadeklarowali chęć udziału w kolejnym treningu przy odpowiednich warunkach pogodowych. Dla organizatorów tego niecodziennego treningu jest to również okazja, by jak najefektywniej wykorzystać naturalne walory przyrody otaczające budynek szkolny (las) i umożliwić uczniom zdrowy ruch na świeżym powietrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na profesjonalnie wyznaczonych trasach Nordic Walking móc w okresie zimowym, z korzyścią dla zdrowia oraz promocji gminy Opalenica, uprawiać również narciarstwo biegowe.