[18-05-2012] Piknik Historyczny W Szkole Podstawowej W Porażynie

Piknik historyczny

Ceremoniał, słownictwo, sceneria, stroje historyczne, słowem atmosfera niczym ze średniowiecza sprawiła, że uczniowie szkoły Podstawowej w Porażynie oraz ich goście z pięciu szkół z gminy Opalenica przenieśli się na kilka godzin, w dniu 18 maja 2012 r., w czasy IX-XI wieku.

Najpierw odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu Historycznego pt. „ Ocalić od zapomnienia”. Celem jego organizatorów było zainteresowanie młodych ludzi historia regionalną. Zadanie konkursowe polegało na zebraniu i opracowaniu informacji o mało znanych dworkach, pałacach i zamkach z terenu Wielkopolski. Prace uczniów ocenił prof. Dr hab. Jerzy Maroń i wyłonił sześciu laureatów konkursu. Zostali nimi: Oskar Frost ( SP Kopanki), Zofia Chłopek ( SP Opalenica), Ewelina Kujawska (SP Rudniki), Patrycja Foleher ( SP Dakowy Mokre), Marta Golik (SP Rudniki), Kacper Sierant (SP Porażyn) .

Najbardziej fascynującym punktem pikniku było przybycie na turniej Szymona Jakubowskiego, pasjonata czasu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, kowala-płatnerza, który prezentował tajniki zawodu oraz wykonane przez siebie elementy uzbrojenia w najprawdziwszej średniowiecznej kuźni. Uczniowie mieli też możliwość wypróbowania swych sił w kuźni, ubrać się w kolczugę, nałożyć hełm, obejrzeć monety i inne przedmioty  użytkowe, zrekonstruowane przez Szymona Jakubowskiego. Dodatkową atrakcją pikniku była obecność woja, który prezentował strój, uzbrojenie i sceny średniowiecznej walki.

Program popołudniowego spotkania był niezwykle bogaty, również ze względu na ciekawą ofertę przygotowaną dla najmłodszych jego uczestników. Dzieci licznie wzięły udział w plenerze malarskim, w którym odzwierciedliły podobizny smoków, tarcze rycerskie, stroje królewny, rycerza, czy piękne, kolorowe pałace. Z prac powstała piękna wystawa.

Dla uatrakcyjnienia pobytu w Porażynie, gospodarze pikniku zorganizowali dla swoich kolegów z innych szkół wiele ciekawych, radosnych zabaw na powietrzu. Największe emocje wzbudził rozegrany mecz piłki nożnej, w którym gospodarze pokonali drużynę gości. Poza tym dzieci i dorośli mogli rozwiązać quiz historyczny – jego zwycięzcy otrzymali drobne upominki, a pozostali uczestnicy spotkania słodycze.

Organizatorzy pikniku historycznego pragną podziękować licznie przybyłym mieszkańcom Porażyna, Jastrzębnik i Łęczyc oraz Radzie Rodziców za wsparcie przedsięwzięcia.

Diana Konieczna